Правова допомога «Загальна Декларація прав людини. Варто знати!»

«Загальна Декларація прав людини. Варто знати!»

Створено: Середа, 13 грудня 2017, 11:01

Загальна Декларація прав людини це —  міжнародна офіційно- правова заява, якою було вперше проголошено основні права і свободи людини.  Декларація  представляє невід’ємне та рівне вираження  прав людини,які є основою свободи, справедливості та загального миру у світі. Прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року в Паризькому палаці Шайо.Підготовку проекту Декларації очолив канадець Джон Петерс Гамфрі, який згодом став директором Відділу прав людини ООН.До комісії, яка була утворена для розробки проекту увійшли представники з Австралії, Бельгії, Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки, Чилі, Китайської Республіки, Куби, Єгипту, Франції, Індії, Ірану, Лівану, Панами, Філіппін, Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки, Радянського Союзу, Уругваю та Югославії. Саме 10 грудня люди по всьому світі відзначають міжнародний День прав людини.

Цікаво, що за прийняття Декларації проголосували 40 країн: Афганістан, Аргентина, Австралія, Бельгія, Болівія, Бразилія, Бірма, Канада, Чилі, Китай, Колумбія, Куба, Данія, Домініканська Республіка, Еквадор, Єгипет, Сальвадор, Ефіопія, Франція, Греція, Гватемала, Гаїті, Ісландія, Індія, Іран, Ірак, Ліван, Ліберія, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Нова Зеландія, Нікарагуа, Норвегія, Пакистан, Панама, Парагвай, Перу, Філіппіни, Таїланд, Швеція, Сирія, Туреччина, Сполучене Королівство, Сполучені Штати Америки, Уругвай і Венесуела.

Декларація складається з 30 статей, які використовувались як основа  інших міжнародних договорів, у регіональних документах з прав людини, національних  конституціях та інших законах.  Загальна декларація прав людини, разом із Статутом ООН, дала надзвичайний поштовх для подальшого формування нормотворчої  діяльності держав у правозахисній сфері.

Преамбула проголошеної Генеральною Асамблеєю Загальної Декларації прав людини трактує права людини як завдання, до виконання  якого  повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод   і забезпеченню,   шляхом   національних  і  міжнародних прогресивних   заходів,   загального   і  ефективного  визнання  і здійснення  їх  як  серед народів держав-членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією.

Декларація проголошує, що всі люди  народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах.  Вони  наділені  розумом  і  совістю  і  повинні  діяти  у відношенні один до одного в дусі братерства.Кожна людина має право на життя,  на свободу  і  на  особисту недоторканність, рабство і работоргівля забороняються в усіх їх видах та інші.

Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що Загальна Декларація прав людини стала основним джерелом міжнародних норм що регулюють права людини, тому всім громадянам варто знати та захищати свої права.

Повний текст Загальної Декларації прав людини доступний за посиланням:

Статтю підготувала Головний спеціаліст Нововолинського бюро

правової допомоги – Т.Я. Нич