Правова допомога Порівняльна характеристика договору дарування та заповіту

Порівняльна характеристика договору дарування та заповіту

Створено: Середа, 15 лютого 2017, 14:52

Заповіт

Договір дарування

Поняття

Це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Домовленість двох сторін, за якою одна сторона(дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Момент набуття права власності

Спадкоємець стає власником, тільки повністю пройшовши процедуру оформлення спадщини, яка включає в себе:
* відкриття спадщини (слід подати заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців починаючи з дня смерті спадкодавця);
* ведення спадкової справи і збір документів;
* реєстрацію права власності.

Обдарований стає повноправним власником майна (дарунка) вже при житті дарувальника.

Реалізація права

Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.

Договір дарування може укладатися через представника.

Волевиявлення

При складанні заповіту присутність спадкоємців не обов’язкова та їхня воля не враховується.

Договір дарування є не лише актом розпорядження майном з боку власника, але й актом прийняття дарунка обдарованою особою. Якщо згода на прийняття дарунка не виражена, договір не можна вважати укладеним.

Внесення змін або скасування

Спадкодавець може змінити заповіт або скасувати у будь-який момент.

Договір дарування скасувати практично неможливо, якщо немає надзвичайно вагомих обставин.

Правові наслідки

Складення заповіту не позбавляє права власності на майно, яке спадкодавець заповідає іншим особам.

Уклавши договір дарування, особа перестає бути власником свого майна та втрачає будь-які права на це майно.

Фінансові витрати

1.Послуги нотаріуса.

2.Державне мито – 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

3.Податок за отримане майно в спадок.

1.Послуги нотаріуса.

2.Державне мито-1% від суми договору.

3.Податок за отримане подароване майно.

4.Оцінка майна.

Форма правочину

Укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Практикант відділу «Нововолинське бюро правової допомоги» / студентка ІІ курсу юридичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Кащишина В.О.