Про місто НОВИНИ МІСТА Легалізація трудових відносин і заробітної плати - один з ключових напрямків роботи міської влади

Створено: Четвер, 04 квітня 2019, 11:28

img1026405fdd3e1d5a48f473fc2da8c6d6

Сьогодні в Україні гостро стоїть проблема легалізації трудових відносин та заробітної плати. На жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства. Часто працівники отримують офіційну заробітну плату на рівні мінімальної, а решту - у «конверті». Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу. Через це місцевий і державний бюджети втрачають значні кошти, а отже зменшуються можливості для розвитку громади, підвищення якості послуг мешканцям.

Питаннями наповнення місцевого бюджету мають перейматися не лише органи місцевого самоврядування та депутати, але й самі мешканці. Усі, хто живе в громаді, користуються послугами бюджетних установ і закладів, а отже мають розуміти, що не можуть стояти осторонь питань їх фінансування. Крім того, з місцевого бюджету реалізуються важливі для кожного мешканця проекти соціального та економічного розвитку території.

Так 1 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2017 № 1774. Серед іншого, він надав органу місцевого самоврядування повноваження щодо здійснення на відповідній території контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, а також накладення штрафів за порушення цього законодавства. Також цей Закон передбачає, що органи місцевого самоврядування для виявлення неоформлених трудових відносин можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають як у комунальній власності територіальної громади, так і не у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників .

У свою чергу, Кабінет Міністрів прийняв постанову від 26.04.2017 № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Цим Уряд затвердив Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. В ньому детально регламентується проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, які замінили колишні планові та позапланові перевірки. За порушення законодавства про працю при виявленні інспектором праці неоформлених працівників роботодавцеві загрожує фінансова відповідальність. На сьогодні розмір штрафу за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплати заробітної плати без нарахування й сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування та податків, становить тридцятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Але ні хто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами. Людям треба чітко усвідомити, що згода отримувати зарплату «в конвертах» може зіграти з ними злий жарт, позбавивши їх у майбутньому всіх соціальних гарантій. Тому, легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості - є одним з ключових напрямків роботи усіх державних органів. І вирішувати цю проблему треба спільними зусиллями - як державі, так і самим працівникам.

Наталія Іванчук, головний спеціаліст відділу з питань праці

виконавчого комітету Нововолинської міської ради.