012    01

Про місто НОВИНИ МІСТА Порядок нарахування та сплати єдиного соціального внеску

Порядок нарахування та сплати єдиного соціального внеску

Створено: Вівторок, 08 травня 2018, 16:30

1516372879 esv

Відповідно до пунктів 4 та 5 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (ЗУ «Про ЄСВ») фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Для фізичних осіб – підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, а також для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Звертаємо увагу, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такі платники зобов’язані сплатити щомісячно єдиний внесок не менший за розмір мінімального страхового внеску.

Тариф нарахування ЄСВ 22 відсотки. З 1 січня 2018 року встановлено мінімальну заробітну плату у розмірі 3723 грн., мінімальний страховий внесок за кожен місяць становить 819,06 грн.

Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування суми сплати єдиного внеску визначаються самостійно, але не менше мінімального страхового внеску на місяць, та не більше суми єдиного внеску, визначеної з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (15 розмірів мінімальної заробітної плати).

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

ЄСВ нараховується щомісяця, але сплачувати його можна раз на квартал не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом. Останній день сплати ЄСВ для ФОП за себе — 19-е число місяця, що настає за кварталом, за який його сплачують.

За невчасну сплату внеску, окрім суми боргу, доведеться сплатити:

штраф — 20% від несплачених або невчасно сплачених сум ЄСВ.

пеню — 0,1% від суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу.

Від сплати єдиного соціального внеску звільнено підприємців — пенсіонерів за віком та інвалідів.

З 1 січня 2018 року для підприємців-єдинщиків 1-ї групи єдиного податку, скасовано норму щодо можливості сплачувати єдиний внесок у сумі, яка не може бути меншою за 0,5 мінімального страхового внеску. Такі платники зобов’язані сплачувати єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць (819,06 грн.).

У разі, якщо фізична особа-підприємець сплатила страховий внесок в місяць не менше мінімального розміру, встановленого законодавством, то такий місяць повністю врахується в страховий стаж, а сума доходу, з якої сплачено внесок, - до розрахунку пенсії.

Якщо сума сплачених внесків менша за мінімальний рівень, то страховий стаж буде зараховано пропорційно сплаченим внескам.

У разі несплати страхових внесків - такі періоди не враховуються до страхового стажу, що в подальшому може вплинути на визначення права на пенсію за віком та розмір майбутньої виплати.

Звертаємо увагу, що починаючи з 1 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи, за наявності страхового стажу не менше 25 років. Надалі цей розмір буде збільшуватись щороку на 1 рік і починаючи з 1 січня 2028 року становитиме не менше 35 років.

Тому питання зарахування кожного місяця роботи до страхового стажу є досить важливим.

Не сплачуючи єдиного соціального внеску, особа втрачає право на соціальний захист сьогодні та на отримання у майбутньому виплат за різними видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, в тому числі і пенсійних виплат.

Кожен має усвідомити, що заробіток – це не лише гарантія нинішнього безбідного існування, але й інвестиція в майбутнє.

Подбайте про своє майбутнє уже сьогодні!

Начальник Нововолинсько-Іваничівського

об’єднаного управління Пенсійного фонду України              Тетяна Кошлата